W dniu 25 stycznia obchodzimy Dzień Kryptologii. Jest to święto ustanowione w 2007 r. przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu w 75. rocznicę złamania przez Mariana Rejewskiego szyfru niemieckiej machiny kodującej Enigma. Ustanowienie tego dnia było wyrazem hołdu dla wszystkich polskich kryptologów.
W tym właśnie dniu uczniowie klasy 3C kończyli ostatni dział w tym semestrze z programu "BYĆ JAK IGNACY" zajmujący się właśnie kryptologią, szyframi i matematyką.
Ludzie już od starożytności stosowali szyfry. Chcieli w ten sposób zabezpieczyć poufną informację przed wzrokiem osób trzecich. Potrzebę szyfrowania rozumiał również Juliusz Cezar, który jest uważany za autora sławnego szyfru Cezara, z którego uczniowie po zajęciach potrafią już skorzystać. Poznali również Alfabet Morse'a oraz polskich deszyfrantów Enigmy: Henryka Zygalskiego, Jerzego Różyckiego i Mariana Rejewskiego.
Na koniec dowiedzieli się jak bezpiecznie tworzyć hasła w internecie, które uchronią nas przed utratą danych, całych kont, czy pieniędzy.
Po wykonaniu wielu zadań mali "kryptolodzy" zostali uhonorowani znaczkiem "EKSPERT SZYFRÓW".